Rejestracja Lucid

Obowiązkowa rejestracja w niemieckim systemie.

REJESTRACJA w niemieckim LUCID:

Uniknij wysokich kar nawet do 100k EUR!

Każdy zagraniczny przedsiębiorca, który wprowadza na rynek niemiecki towar dedykowany odbiorcy końcowemu, osobie fizycznej lub firmie, powinien zarejestrować się w systemie LUCID i wybrać organizację odpowiedzialną za recykling opakowań w Niemczech.

Jest to rejestrowana publicznie baza danych zarządzana przez Zentrale Stelle Verpackungsregister i dostępna na witrynie LUCID. W bazie tej muszą znajdować się informacje o wszystkich firmach, które wprowadzają na rynek produkty pakowane, przeznaczone ostatecznie (czyli na końcowym etapie dystrybucji) dla indywidualnych konsumentów. Rejestr LUCID został wprowadzony ustawą o opakowaniach VerpackG (Verpackungsgesetz), Od 1 lipca 2022, rejestracja w systemie LUCID jest obowiązkowa dla platform handlowych takich jak Amazon, Kaufland, eBay, OTTO. 

Wszystkie wymienione podmioty są zobowiązane do zgłaszania ilości wprowadzanych opakowań w systemie LUCID, a także do zawarcia umowy z firmą zajmującą się recyklingiem opakowań wprowadzanych na rynek w Niemczech – sam fakt rejestracji w LUCID nie jest wystarczający.

Jakich danych potrzebujemy od Ciebie do rejestracji w Lucid oraz w niemieckiej organizacji odzysku i recyklingu?

– adres email

– numer tel

– wyciąg z KRS lub CEIDG lub Gewerbeschein

– inforację o wprowdzonych ilościach opakowan.

 

 

Czas rejestracji w LUCID to maksymalnie 5 dni.

Każdy, kto w Niemczech po raz pierwszy wprowadza do obrotu opakowania podlegające obowiązkowi uczestnictwa w systemie, ma obowiązek:

m

Zajmujemy się kompleksowo rejestracją LUCID

Należy pamiętać, że obowiązek rejestracji obejmuje każdego przedsiębiorcę, który jako pierwszy wprowadza produkty w opakowaniach na rynek niemiecki.

Kto jest zobowiązany do rejestracji w systemie LUCID?



Rejestracji w systemie LUCID podlegają wszystkie podmioty, które odpowiadają za wprowadzanie produktów w opakowaniach na rynek niemiecki. Oznacza to, że obowiązek ten dotyczy nie tylko producentów opakowań, ale również firm wysyłających towary w opakowaniach do Niemiec. Co ważne, niemiecka ustawa VerpackG nie określa minimalnej ilości opakowań – w praktyce oznacza to konieczność rejestracji nawet przy jednorazowej wysyłce produktów na rynek niemiecki.


Do podmiotów zobowiązanych do rejestracji w LUCID należą między innymi:

  • producenci,
  • sprzedawcy współpracujący z producentem, którzy wprowadzają na rynek towary w opakowaniach oznaczonych ich nazwą,
  • przedsiębiorstwa eksportujące produkty do Niemiec,
  • importerzy,
  • firmy wysyłkowe,
  • przedsiębiorcy zlecający realizację zamówień dostawcom,
  • sklepy internetowe spoza Niemiec, które dostarczają zapakowane towary bezpośrednio do niemieckich konsumentów końcowych,
  • sklepy internetowe działające na terenie Niemiec, które przyjmują zwroty, naprawiają produkty i wysyłają je w nowych opakowaniach do konsumentów końcowych.

W skrócie, obowiązek rejestracji dotyczy każdego, kto wprowadza na rynek niemiecki opakowania niezależnie od ich ilości czy częstotliwości.

 

UWAGA: Wniesienie i rejestracja BDO w Polsce NIE ZWALNIA od opłaty recyklingowej LUCID w Niemczech i innych krajach UE!

 

Dlaczego potrzebny jest numer LUCID?


Numer LUCID jest wymagany do zawarcia umowy z niemiecką organizacją zajmującą się recyklingiem. Wybór odpowiedniej organizacji recyklingowej należy do przedsiębiorcy, co wymaga szczegółowej analizy kosztów oferowanych usług w celu znalezienia najkorzystniejszego rozwiązania dla danej działalności.

Po zawarciu umowy przedsiębiorca otrzymuje licencję i numer LUCID, co umożliwia prawidłowe raportowanie danych w systemie.

 

Obowiązki przedsiębiorców po rejestracji w LUCID


Rejestracja w LUCID oraz podpisanie umowy z organizacją recyklingową to dopiero początek obowiązków przedsiębiorców. Należy:

  • zapewnić aktualność wprowadzonych danych,
  • przygotowywać coroczne raporty,
  • regulować opłaty recyklingowe.

 

Raporty dotyczą rodzaju i ilości opakowań wprowadzonych na rynek niemiecki w danym roku, co pozwala organom kontrolnym ocenić zgodność działań przedsiębiorcy z przepis